Jak na módu podle Velké Británie

Velká Británie není pouze zemí krále Artuše, Davida Beckhama a Harryho Pottera. Je také místem, kde se po dlouhé věky snoubí všechny možné kultury a zvyky. Patří totiž mezi největší kolonizační státy, a ty si odjakživa ze svých dobyvatelských cest vozily domů koření, šperky, ale například i drahé a luxusní látky. Ty, postupem času, začaly prosakovat z šatníků šlechty a nejvyšší třídy i k běžným obyvatelům a společně, s multikulturní scénou v britských ulicích, se Anglie postupně stala kolébkou ojedinělých módních stylů, jako punk, mod revival nebo highstreet fashion.
Ve službách jejího veličenstva
Britský módní styl je známý především pro svou eleganci, ale i netradiční prvky a kombinace. A tyto aspekty se podepsaly na práci těch nejznámějších britských designérů, jako Thomas Burberry, Alexander McQueen, Vivienne Westwood nebo Paul Smith. Ti jsou celosvětově uznávaní pro svou inovativní interpretaci tradičních britských prvků. Zároveň ale na sebe spousta z nich vzala odpovědnost nejvyšší, a to oblékat členy královské rodiny. Není proto výjimkou, když se někdo z nich objeví na veřejnosti v modelech šitých lokálními návrháři. Dávají tím najevo své uznání domácí módní scéně i lidem, kteří za ní stojí. A proč ne? Vždyť právě britský styl je skutečnou ukázkou svobodného ducha i tradic, formovaných do moderní podoby.
Jste-li tedy i vy „obojživelníkem”, který se vyžívá ve formálním stylu, stejně jako volnočasových outfitech, pak je pro vás britská móda ta pravá.
Britský gentleman
Pokud vám v Česku chybí elegance, nezbývá než koupit letenky směr Londýn. Nebo naopak zažít tento zvyk v oblékání praktikovat u nás. Klasické obleky na dva knoflíčky, ale i ty elegantnější - dvouřadé, a to v klasických barvách, ale i modely v khaki nebo cihlové barvě. Ano, nabídka pánských obleků v dnešní době je téměř bez limitů. Záleží tedy jen na vás, jak moc formální chcete být. A pokud preferujete Business casual, můžete oblek doplnit obyčejným bílým tričkem či neformální košilí s asijským límečkem, který je malý a neohrnuje se. Pro ty nejotrlejší tu máme možnost spárovat oblek s teniskami, což je trend pro někoho naprosto nepochopitelný, nicméně v zahraničí stále oblíbenější. A určitě nezapomeňte ani na doplňky v podobě ladících kravat nebo slunečních brýlí, s kulatě klenutými obroučky.
Dámy mají přednost
Velká Británie, a speciálně Londýn je místem střetu kultur, což se v oblékání odráží. Na jedné straně monarchie a její přívrženci, kteří si potrpí na konzervativní módu plnou jemných pastelových tónů, na druhé straně mladé Britky, které si libují v sexy módě, zahrnující krátké sukně, vyzývavé topy a vysoké podpatky. Zdá se to jako věčný souboj dvou absolutně rozdílných povah. Opak je ale pravdou. Britky si postupem času dokázaly najít svou cestičku a začaly vyjadřovat staré zvyky novým způsobem. Vznikly tak módní směry jako Mod revival nebo New romantic, které jsou specifické konzervativním základem a moderními, někdy až výstředními doplňky. Anglie, stejně jako zbytek světa, jde ale samozřejmě s dobou. Proto v ulicích Londýna potkáte i spoustu moderních aspektů a nejnovějších kolekcí od Reebok, až po Victoria Beckham.
Tak jako tak, klasická Britka, ať už dvacetiletá nebo šedesátiletá, je skutečná dáma. Je optimistická, dynamická, a přesto stále elegantní. A především chápe své postavení, a ví, že má vždy přednost.
Touha po jedinečnosti
Móda nemusí dávat smysl. Rozhodně by ale měla mít vlastní názor. A ten se Britům nedá upřít. Staví ho totiž na tradicích starých tisíce let, které nikdo nepotlačí. Britové jsou pevní ve svých hodnotách, zároveň ale otevření světu, a především si vždy drží úroveň. To se samozřejmě odráží i na módní scéně, která nikoho neomezuje, ale zároveň očekává kvalitu a určitý projev osobnosti. Ať už se jedná o elegantní styl, streetstyle, ale i sport. Z Anglie totiž pochází nespočet světoznámých fotbalistů nebo tenisových hráčů. Není tedy divu, že je rodištěm i proslulých sportovních značek. Například Reebok. Ano, jedna z nejznámějších značek ve světě sportu se také zrodila na ostrovech.
London streetstyle
Pojem streetstyle ve Velké Británii zahrnuje hned několik stylů, a to klasický street, a dále punk, grunge a cool Britannia. všechny jsou specifické především volnomyšlenkářstvím i svobodou pohybu. Punková móda se poprvé objevila v 70. letech, a to jako reakce na politickou a sociální situaci v Británii. Typické prvky zahrnovaly kožené oblečení, kovové řetězy a boty s vysokou podrážkou. Směr Grunge se objevil v 90. letech, jako odpověď na nadměrnou konzumní kulturu. Charakterizují ho odrbané džíny, košile s květinovými vzory a boty s hrubou podrážkou. V 90. letech se na scéně objevil ještě jeden styl, a to Cool Britannia. Ten je dodnes spojen s popularitou britské hudby a kulturního života. Jeho typickými prvky jsou britská vlajka nebo oblečení v barvách modré, bílé a červené.
Ať už je vám britská móda blízká nebo jste se našli v něčem jiném, je důležité, aby o vás tento styl něco vypovídal. Aby představoval váš vkus, ale i hodnoty, názory a váš život celkově. Vždyť oblékání je jedním z nejlepších způsobů, jak toto všechno vyjádřit vizuálně a představit se například i těm, kteří se s vámi setkávají poprve v životě. Nezapomeňte:
‘Be yourself. Everyone else is already taken.’ - Oscar Wilde